Header Ads

Anasayfa > Fiziki Coğrafya > “Yasal ve Bilimsel Boyutlarıyla KIYI” Çalıştayının İkincisi Gerçekleştirildi

“Yasal ve Bilimsel Boyutlarıyla KIYI” Çalıştayının İkincisi Gerçekleştirildi

Yasal ve Bilimsel Boyutlarıyla KIYI” çalıştayının ikincisi gerçekleştirildi.

Jeomorfoloji Derneği tarafından düzenlenen ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Burhaniye Belediyesi'nin desteklediği “Yasal ve Bilimsel Boyutlarıyla KIYI” çalıştayı Balıkesir İli, Burhaniye İlçesinde 18 Mayıs 2017 tarihinde Balıkesir Üniversitesi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu otelinde gerçekleştirildi.

“Kıyı Kenar Çizgisi” tespit komisyonları ile bilirkişi üyeliği bilimsel yeterliliklerinin kazandırılması amaçlı olarak planlanan bu çalıştay; öğleden önce teorik sunumlar ve öğleden sonra arazi uygulamaları ile tamamlanmıştır. Bu kapsamda; Prof. Dr. Abdullah SOYKAN’ın açılış konuşması ile başlayan çalıştay, Prof. Dr. Hakan YİĞİTBAŞIOĞLU’nın “Tematik tanıtımı” ile devam etmiştir. Daha sonra Prof. Dr. Hüseyin TUROĞLU  “Kıyı elemanlarının tanımlanması: Hukuki ve Doğal perspektif”, Yrd. Doç. Dr. Lütfi NAZİK “Akarsu vadilerinde Kıyı Kenar Çizgisi”, Prof. Dr. Meral AVCI “Kıyı vejetasyonu” konularında konuşmalarını yapmışlardır. Çalıştayın kısa değerlendirmesi ise Doç. Dr. M. Kirami ÖLGEN tarafından yapılmıştır. Öğleden sonra, Burhaniye Ören yakın çevresindeki “Geniş -Alçak Kıyı” ve “Dar-Yüksek Kıyı” örneklerine ait 4 farklı lokasyonda arazi uygulamaları yapılmıştır.

“Yasal ve Bilimsel Boyutlarıyla KIYI” çalıştayı; Balıkesir Büyük Şehir Belediyesi, Burhaniye Belediyesi yanı sıra çevre il ve ilçe belediyelerinden konu ile ilgili 55 Mühendis-Mimar statüsündeki teknik personel, farklı üniversitelerimizin Coğrafya programı Lisans ve Lisansüstü öğrencilerinden oluşan toplam 85 izleyicinin katılımı ile tamamlanmıştır. Çalıştay sonunda tüm katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilmiştir.


Kaynak: Jeomorfoloji Derneği (www.jd.org.tr)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.