Header Ads

Anasayfa > Beşeri Coğrafya > Plastik Yiyen Mantar Bulundu

Plastik Yiyen Mantar Bulundu

Doğa her koşulda kendisini yenileme yeteneğini ortaya koyuyor. Şimdi de bizim verdiğimiz zararları ortadan kaldırma çabasında.


Pakistan'ın başkenti İslamabad'da bir çöplükte bulunan plastik yiyen bir mantar çeşidi, her gün daha da ileri bir boyuta taşınan plastik kirliliğine bir çözüm olabilir.

İslamabad'da Bir Çöplük

Londra'daki Royal Botanic Gardens'ın (Kraliyet Botanik Bahçeleri) tarafından yayınlanan rapora göre doğada binlerce yılda çözünen plastik, bu mantar sayesinde haftalar içinde çözünebiliyor.

İngiliz The Times'ın yayınladığı göre konuyla ilgili 18 ülkeden 100'den fazla bilim insanı bu hafta Londra'nın batısında yer alan botanik bahçesinde bir araya gelerek bu mantardan yola çıkarak nasıl araştırmalar yapılabileceğini tartışacak.

Mantarın salgıladığı enzimler polyester poliüretan gibi plastikleri çözebiliyor.

Bilim insanları şimdi bu enzimin yaratılmasından hangi genlerin sorumlu olduğunu tespit etmeye çalışıyor. Gen tespit edildikten sonra bu enzimin endüstriyel miktarda üretilip üretilemeyeceği araştırılacak.

The Times'a konuşan Royal Botanic Gardens'tan Dr. Ilia Leitch, bu genin okyanuslardaki deniz mantarlarına da aktarılarak o bölgelerdeki plastik kirliliğinin de azaltılabileceğini söyledi.

Leitch büyük şirketlerin de bu mantarla ilgilendiğini ve mantarın beş yıl içinde plastik sorununa yanıt olma potansiyeli taşıdığını belirtti.

Dünyadaki mantar türlerinin yalnızca yüzde 5'inin tespit edildiği tahmin ediliyor. İnsanların tırnaklarından hayvanların ciğerlerine kadar çok çeşitli yerlerde farklı boyutlarda ve özelliklerde yetişebilen mantarlar, en geniş çeşitliliğe sahip canlılar arasında yer alıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.