Header Ads

Anasayfa > Fiziki Coğrafya > Haritalar > Katar Ada Olacak mı?

Katar Ada Olacak mı?

Katar Ada Oluyor - Suudi Arabistan Katar'ı Ada Haline Getirecek

Dünya üzerinde her ülke kendi fantastik projelerini hayata geçirme derdinde. Bizim Kanal İstanbul projemiz İstanbul'u bir ada haline getirmeyi hedeflerken Katar da ada olma yolunda ilerliyor.

Suudi Arabistan'la Katar arasındaki kara bağlantısını koparacak kanalı açmak için tasarlanan 65 metre yüksekliğindeki ekskavatör Süveyş Kanalı'ndan geçiş yaptı.


Katar'ın Suudi Arabistan'la arasındaki kara bağlantısını koparacak kanalı açmak için tasarlanan 65 metre yüksekliğindeki dünyanın en büyük ekskavatörü "Atletti Livin Ctr" Süveyş Kanalı'ndan geçiş yaptı.

Arap Yarımadası'nın doğusunda bulunan Katar Devleti, Suudi Arabistan'ın öncülük ettiği aralarında Mısır'ın da bulunduğu bazı körfez ülkeleri tarafından ablukaya alınmış ve her türlü ilişkiler kesilmişti.

Kanal projesi ile Suudi Arabistan'ın amacı, Katar'ı tamamen izole etmek. 60 kilometre boyunda, 200 metre genişliğinde ve 20 metre derinlikte açılacak tünel için oluşturulan konsorsiyumda 9 firmanın yer alacağı bildirildi.


Proje Çok Önceden Planlanmıştı

Aylar önce planlanan proje hakkında açıklama yapan Suudi Arabistan’ın kraliyet danışmanı Saud al-Qahtani, projenin Körfez ülkeleri arasında turizme destek vereceğini belirtti.

Qahtani ayrıca "Bölgedeki coğrafyayı değiştirecek olan Doğu Salwa Ada Kanal Projesi'nin uygulanmasının detaylarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Dünyada, bu büyük ülkenin haricinde coğrafyayı değiştirecek kimse yoktur. Bugün, bir yarımada devletini tarihteki en büyük coğrafi değişimle ada haline getirecek olan projenin detayları ortaya çıkacak" dedi.

Peki sizce insanoğlunun doğayı bu derece büyük ölçüde değiştirmesi doğru bir şey mi?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.